CLASS PRICES 

The table below shows tuition costs per student.

There is a 5% discount for families (more than one student enrolled).

TIME PER WEEK

COST PER MONTH

30 minutes 

$50

45 minutes 

$60

1 hour 

$70

1 hour & 15 minutes 

Heading d

$80

1 hour & 30 minutes 

$90

1 hour & 45 minutes

$100

2 hours

$110

2 hours & 15 minutes 

$119

2 hours & 30 minutes

$128

Heading 1

2 hours & 45 minutes 

$137

3 hours  

$146

3 hours & 15 minutes

$155

3 hours & 30 minutes

$164

3 hours & 45 minutes

$173

4 hours 

$182

More than 4 hours

additional $32 per hour